17 Mayıs 2022

Ondan Haberin Olsun

AYŞE PINAR YAHŞİ’DEN TEPKİ !

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi yaptığı basın açıklamasında ;

”Siyasi iktidarın kadınları hedef tahtasına oturtan açıklamalarının yarattığı olumsuzluklar ortadayken, kadına yönelik şiddetin boyutları katlanarak artmışken, her gün birkaç kız kardeşimiz erkekler tarafından katledilirken, toplumu kucaklaması, birleştirici bir dil kullanması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesi Cuma namazı çıkışında Çamlıca camii’nde yankılandı, 5 yıl önce yapılmış bir şarkı yüzünden sanatçı Sezen Aksu’yu yaptığı konuşmada ‘’dilini koparmak’’ ile tehdit etti. Cuma namazı çıkışında, bir liderin ağzından çıkan bu ifade olayı bambaşka bir boyutta getirmiştir. Bu bir suçtur. Bu saatten sonra kimsenin can güvenliğinden emin olamayız ki durumdan vazife çıkaran, anlayamadıkları her şeye saldırma güdüsüyle hareket eden bir grup sanatçının evinin önünde toplanarak protesto etmişlerdir. Olay son derece vahimdir.

Katıldığı bir televziyon programında kullandığı atasözü gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla gazeteci Sedef Kabaş hakkında soruşturma başlatıldı ve gece saat 02.00’de evinden alınarak tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi ve Adalet bakanının yargıya talimat verir nitelikteki twitlerine tepkiler çığ gibi büyüse de Mahkeme bizi hiç de şaşırtmayan bir şekilde Sedef Kabaş’ın Erdoğan’a hakaret etmek suçundan tutuklanmasına karar verdi.

“Cumhurbaşkanına hakaret suçu’’, ülkemizde yoğunlukla ifade özgürlüğünün kısıtlanması için bir araç olarak kullanılmakta, bu kapsamda yapılan soruşturmalar, gözaltı işlemleri ve tutuklamalar, evrensel hukuk prensipleriyle çelişmekte ve kamuoyu üzerinde bir baskı yaratma vazifesi görmekte, gözdağı niteliği taşımaktadır.

Pek çok kişi bu yaşananların kötü giden ekonomi yüzünden gündem değiştirmek olduğunu düşünüyor. Elbette halka verecek umudu, söyleyecek sözü kalmamış olan bu iktidarın çareyi baskıyı arttırmakta bulduğu açık olmakla beraber, bu durum kadına şiddetin geldiği nokta açısından çok düşündürücüdür. Bütün bu hukuksuzluğun karşısında susmuyoruz, korkmuyoruz. Tek adam rejiminin bu zulmü ilelebet sürmeyecek. Ülkeyi kadınlar için cehenneme çeviren, kadınların hayatlarını hiçe sayan bu iktidarı ilk seçimlerde biz kadınlar göndereceğiz” dedi

 

 

 

(Visited 16.549 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
Pin Share
0Shares

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Follow by Email