Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Balıkesir Kadın Platformu'ndan Çağrı

GÜNDEM 22.11.2022 - 16:34, Güncelleme: 22.11.2022 - 16:34 1585 kez okundu.
 

Balıkesir Kadın Platformu'ndan Çağrı

BALIKESİR KADIN PLATFORMU;

BALIKESİR KADIN PLATFORMU: ŞİDDETE, YOKSULLUĞA, EŞİTSİZLİĞE, BASKI VE SANSÜRE, GERİCİLİĞİE KARŞI; EŞİT, ÖZGÜR, GÜVENLİ, TOK VE LAİK BİR ÜLKE İÇİN KADINLARI MÜCADELEYE DAVET EDİYOR.. "25 Kasım 1960 tarihi ,Dominik Cumhuriyeti'nde diktatöre karşı mücadele yürüten Mirabel kız kardeşlerin askerler tarafından tecavüz edilerek katledildikleri tarihtir. Mirabel  kızkardeşlere yapılan bu insanlık dışı katliam "kelebeklerin katli" olarak geçti tarihe ve Dominik halkının bu olaya haklı öfkesi ve direnişi bir yıl içinde diktatörü devirdi. Mirabel Kızkardeşlerin anısına, Birleşmiş Milletler 1999'da 25 Kasım'ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olarak ilan etti. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne, Dominik’te Mirabel Kardeşleri katleden diktatörlüğünün kadın düşmanı politikalarını aratmayan AKP-MHP ittifakının, kadın mücadelesinin kazanımlarını hedef alan politikalarıyla gidiyoruz. Kadınlara yönelik saldırıların her geçen gün derinleştiği ve kadınların dünyanın dört bir yanında diktatörlere karşı örgütlendiği, direndiği, isyan ettiği bir süreci yaşıyoruz. Coğrafyalara göre biçim değiştirse de erkek ve devlet şiddeti aynı sistemden besleniyor. “Mirabel Kardeşler’in de,  Mahsa Amini’nin de, PınarGültekin’in de  failini yüzyıllardır tanıyoruz. Kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğü olan devlet, kadınlara yönelttiği cezasızlık politikasıyla, erkek yargı mekanizmasıyla, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadın kazanımlarını hedef alan hukuksuz uygulamalarıyla şiddetin faili durumda. “Kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümleri her geçen gün artarken, bu ölümlere ilişkin etkin soruşturma yürütülmüyor, cinayetlerin üstü kapatılmaya çalışılıyor. Kadına yönelik şiddetin kaynağında toplumsal eşitsizliklerin hüküm sürdüğü sermaye düzeni yatıyor. Kadına yönelik şiddet artıyor; çünkü sömürü ve eşitsizlik derinleşiyor, gericilik kadını toplumsal yaşamın ve üretimin dışına atmaya çalışıyor, yoksullaşma ve hayat pahalılığı artıyor. AKP, toplumu, tarikat ve cemaatlere mahkûm ederek, imam hatipleri yaygınlaştırarak, bilimsel düşünceye saldırarak teslim almaya çalışırken dinselleşmeyle en çok da kadınlar üzerinde baskı kurmaya çalışıyor. Kadınlara reva gördükleri şiddete, baskıya ve ayrımcılığa son vermek için kadınların eşit, özgür, tok ve güvenli yaşayabilecekleri laik bir ülke mücadelesi bu nedenlerle daha da yaşamsal hale geliyor. Yaşam hakkına, geleceğine, törpülenen tüm tarihsel kazanımlarına sahip çıkan kadınlar gericileri, sömürücüleri, kadın düşmanlarını bu ülkeden defedene kadar geri adım atmayacaktır! Şiddetin, sömürünün ve gericiliğin son bulduğu bir ülke için, tüm kadınları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde saat 17.00’da Ali Hikmet Paşa Meydanın’da erkek ve devlet şiddetine karşı itaat yok isyan var demek için bütün kızkardeşlerimizi ve eşitlikçi erkek kardeşlerimizi  eşitliğin, özgürlüğün, laikliğin sesini yükseltmeye, mücadeleye çağırıyoruz…"ifadelerini kullandılar.  
BALIKESİR KADIN PLATFORMU;

BALIKESİR KADIN PLATFORMU: ŞİDDETE, YOKSULLUĞA, EŞİTSİZLİĞE, BASKI VE SANSÜRE, GERİCİLİĞİE KARŞI; EŞİT, ÖZGÜR, GÜVENLİ, TOK VE LAİK BİR ÜLKE İÇİN KADINLARI MÜCADELEYE DAVET EDİYOR..

" 25 Kasım 1960 tarihi ,Dominik Cumhuriyeti'nde diktatöre karşı mücadele yürüten Mirabel kız kardeşlerin askerler tarafından tecavüz edilerek katledildikleri tarihtir. Mirabel  kızkardeşlere yapılan bu insanlık dışı katliam "kelebeklerin katli" olarak geçti tarihe ve Dominik halkının bu olaya haklı öfkesi ve direnişi bir yıl içinde diktatörü devirdi. Mirabel Kızkardeşlerin anısına, Birleşmiş Milletler 1999'da 25 Kasım'ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olarak ilan etti.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne, Dominik’te Mirabel Kardeşleri katleden diktatörlüğünün kadın düşmanı politikalarını aratmayan AKP-MHP ittifakının, kadın mücadelesinin kazanımlarını hedef alan politikalarıyla gidiyoruz. Kadınlara yönelik saldırıların her geçen gün derinleştiği ve kadınların dünyanın dört bir yanında diktatörlere karşı örgütlendiği, direndiği, isyan ettiği bir süreci yaşıyoruz.

Coğrafyalara göre biçim değiştirse de erkek ve devlet şiddeti aynı sistemden besleniyor. “Mirabel Kardeşler’in de,  Mahsa Amini’nin de, PınarGültekin’in de  failini yüzyıllardır tanıyoruz.

Kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğü olan devlet, kadınlara yönelttiği cezasızlık politikasıyla, erkek yargı mekanizmasıyla, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadın kazanımlarını hedef alan hukuksuz uygulamalarıyla şiddetin faili durumda. “ Kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümleri her geçen gün artarken, bu ölümlere ilişkin etkin soruşturma yürütülmüyor, cinayetlerin üstü kapatılmaya çalışılıyor.

Kadına yönelik şiddetin kaynağında toplumsal eşitsizliklerin hüküm sürdüğü sermaye düzeni yatıyor. Kadına yönelik şiddet artıyor; çünkü sömürü ve eşitsizlik derinleşiyor, gericilik kadını toplumsal yaşamın ve üretimin dışına atmaya çalışıyor, yoksullaşma ve hayat pahalılığı artıyor.

AKP, toplumu, tarikat ve cemaatlere mahkûm ederek, imam hatipleri yaygınlaştırarak, bilimsel düşünceye saldırarak teslim almaya çalışırken dinselleşmeyle en çok da kadınlar üzerinde baskı kurmaya çalışıyor.

Kadınlara reva gördükleri şiddete, baskıya ve ayrımcılığa son vermek için kadınların eşit, özgür, tok ve güvenli yaşayabilecekleri laik bir ülke mücadelesi bu nedenlerle daha da yaşamsal hale geliyor.

Yaşam hakkına, geleceğine, törpülenen tüm tarihsel kazanımlarına sahip çıkan kadınlar gericileri, sömürücüleri, kadın düşmanlarını bu ülkeden defedene kadar geri adım atmayacaktır!

Şiddetin, sömürünün ve gericiliğin son bulduğu bir ülke için, tüm kadınları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde saat 17.00’da Ali Hikmet Paşa Meydanın’da erkek ve devlet şiddetine karşı itaat yok isyan var demek için bütün kızkardeşlerimizi ve eşitlikçi erkek kardeşlerimizi  eşitliğin, özgürlüğün, laikliğin sesini yükseltmeye, mücadeleye çağırıyoruz…"ifadelerini kullandılar.

 

Balıkesir HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve balikesirtv.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.