28 Ocak 2022

Ondan Haberin Olsun

BASKİ ALGI YAPIYOR!

Baski bu ay ki su faturalarına yansıttığı hane başına katı atık bedeli ücretlerini ,kestikleri faturalarının alt kısmında İlçe Belediyelerinin isimlerini yazarak İlçe belediyeleriyle vatandaşı karşı karşıya getiriyor. Bu konuda ilçe belediye başkanları isyan ediyor. Vatandaşların tepki göstediği faturalar sanki ilçe belediyesince tahsil edilecekmiş algısı yapan Baski eleştiri oklarını üzerinden çekmek istiyor. Bu ayki su faturalarına yansıtılan Katı Atık Bedeli Baski veznelerine yatırılacak. Ücretleri Baski Tahsil edecek. Vatandaşların ise bu ücretleri ödemek için Haziran ayının sonuna kadar vakti var. Bu konudaki algı için ilçe belediye başkanlarından art arda açıklmalar geldi.
Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz Yaptığı açıklamada ;Değerli Hemşehrilerim..

BASKİ tarafından yazılan Su Faturalarındaki “Gönen Belediyesi Katı Atık Toplama Ücreti Bildirimi” konulu yaklaşık 70 TL’lik bedel Gönen Belediyesi tarafından TAHSİL EDİLMEMEKTEDİR. Bu belirtilen bedel Gönen Belediyesi tarafından BELİRLENMEMİŞ, daha önce aylık olarak toplanan Katı Atık Bedellerinin 6 aylık toplanması kararı da Gönen Belediyesi tarafından ALINMAMIŞTIR.
Katı Atık Bedelleri Büyükşehir Belediyesi tarafından Su Faturalarının içine yansıtılarak toplanır ve daha sonra ilgili İlçe Belediyesine ödemesinin yapılması gerekir. Gönenli hemşehrilerimizden tahsil edilen Katı Atık Bedelleri Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ) tarafından 2019 yılının Nisan ayından beri Gönen Belediyemize her türlü başvuru ve taleplerimize rağmen ödenmemiştir. Bu ödemenin tarafımıza bir an önce yapılmasını buradan bir kez daha tüm hemşehrilerimizin huzurunda talep ediyoruz.
Ayrıca; Gönenli hemşehrilerimize Katı Atık Bedelinin Gönen Belediyesi tarafından faturalara yansıtıldığı algısını yapmak doğru değildir. Gönenli hemşehrilerimize ve kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur..!
şeklinde iken,

Bandırma belediyesinden de bir açıklama geldi.

Bandırma belediyesi ise yaptığı açıklamada;
2872 Sayılı Kanunun 11.maddesinde Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler evsel katı atık bertaraf tesislerini kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmekle yükümlüdürler. Bu hizmetten yararlanan ve/veya yararlanacaklar, sorumlu yönetimlerin yapacağı yatırım, işletme, bakım, onarım ve ıslah harcamalarına katılmakla yükümlüdür. Bu hizmetten yararlananlardan, belediye meclisince belirlenecek tarifeye göre katı atık toplama, taşıma ve bertaraf ücreti alınır.” hükmüne yer verilmiştir.
Anılan Kanunda yer verilen katı atık bedelleri Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından su faturalarına yansıtılarak toplanmakta; su faturası içerisinde tahsil edilen katı atık bedelleri ilgili ayı takip eden ay sonuna kadar beyannameleri verilerek ilçe belediyesi payı olarak Belediyemize yatırılmaktadır.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 26.08.2021 tarih ve 569 Sayılı kararı ile İŞYERLERİNDEN 2021 Haziran ve 2021 Ekim ayları arasında 5 ay süreyle evsel katı atık ücreti tahakkuku yapılmamasına karar verilmiştir.
Yine Büyükşehir tarafından MESKENLERDEN alınacak katı atık ücretinin Temmuz-Aralık ve Ocak-Haziran arasında altı aylık ara ile yılda iki kez alınmasına karar verilmiştir.

(Visited 2 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
Pin Share
0Shares
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Follow by Email