17 Mayıs 2022

Ondan Haberin Olsun

Birol Şahin’e Bir Tepkide Deva’dan

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Akp grup sözcüsü Mehmet Birol Şahin’e bir tepkide Deva Partisi Karesi İlçe Başkanlığını Hilal Demirözen’in  yaptığı Karesi İlçe teşkilatından geldi. Karesi İlçe teşkilatı olarak yayınladıkları basın açıklamasında;

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü…

“Bu özel gün, insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılır.” şeklinde tanımlanıyor 8 Mart. Yani kadınların toplumlarda hakettiği yere ulaşabilmesi için bile mücadele ediliyor. En doğal insanlık hakları olan; eşit, özgür ve onurlu yaşamak için mücadele ediliyor. Kadınlar, aile içi şiddete, her türlü sebepten cinayete maruz kalmasın diye mücadele ediliyor. Toplumsal roller üzerinden uğratılan baskıya dikkat çekmek için mücadele ediliyor. Eşit işe eşit ücret alınması için mücadele ediliyor. İş ya da sosyal hayatta yaşanabilen cinsel ve bedensel şiddeti kalıplaşmış sözcüklerle meşrulaştıranlar ile mücadele ediliyor.

Okula gidemeyen kız çocukları için ve bu çürümüş zihniyetle mücadele ediliyor. Kadının evlenmesi, boşanması, çocuk yapması ya da yapmaması, bedeni, gülüşü, eteği ya da örtüsü, fikri, tutumu, dili, dini ve tercihleri bireysel haklarıdır diyerek bağıran tüm kadınlar ile birlikte mücadele ediliyor. Hal böyle iken, özellikle yukarıda değinilen birçok konu Türk toplumunun en derin yaraları iken, bir ilin idaresinde önemli görevleri olan, toplumun rol model aldığı şahıslar hangi hadle 8 Mart ile dalga geçiyor? Sadece kadınlara değil bu hassasiyette olan herkese bir özür borçlu değiller midir?  Ki bu zihniyet ta içerilere öz’e yerleşmişse özür neye yarar dedirtmez mi? denilerek tepki gösterdiler.

 

(Visited 11.564 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
Pin Share
0Shares

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Follow by Email