17 Mayıs 2022

Ondan Haberin Olsun

BURHANİYE DEVE GÜREŞLERİ NEFES KESTİ

Burhaniye Belediyesi 17. Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali kapsamında yapılan Deve güreşleri son yılların en çoşkulu müsabakalarına sahne oldu. Yaklaşık 200 devenin güreştiği müsabakalarda kupa gösterileri nefesleri kesti.

Burhaniye Deve Güreşi Arenasında gerçekleştirilen güreşler sabah saatlerinde arenayı dolduran binlerce kişi eşliğinde başladı. Genç yaşlı, çocuk, kadın 7 den 77’ye her kesimden izleyicisi olan güreşlerde hem müsabakalar hem de eğlenceler coşkulu geçti.

 

6 kupa müsabakası yapılan güreşlerde dereceye giren develerin sahipleri kupalarını aldı. Kupa mücadelesinde Burhaniye Belediye Başkanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Deveciler Derneği ve Festival kupaları için develer arenaya çıktı. Türkiye’nin en ünlü develerinin katıldığı güreşlerde müsabakalar kıyasıya geçti.

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, güreşlerin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Burhaniye’nin devecilik kültürüne olan duyarlılığını vurgulayarak 17.sini düzenledikleri deve güreşlerinin Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Düzenlenen deve güreşlerine Başkan Deveciler’in yanı sıra Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin, Burhaniye İlçe Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş, İlçe Jandarma Komutan Vekili Jan. Asb Bçvş Serkan İres, İYİ Parti Balıkesir İl Başkanı Özlem Ural, İYİ Parti Burhaniye İlçe Başkanı Erdoğan Kahya, Burhaniye Belediye Başkan Yardımcıları, Burhaniye Belediye Meclis üyeleriyle birlikte ilçe protokol müdürleri ve binlerce güreşsever katıldı.

BURHANİYE DEVE GÜREŞLERİNDE KUPA MÜSABAKALARI ŞU ŞEKİLDE:

BURHANİYE BELEDİYE BAŞKANLIĞI KUPASI

Atça’dan Karagözoğlu ile Yatağan’dan Karaelmas

KAYMAKAMLIK KUPASI

Bodrum’dan Kanka ile Bergama’dan Kuzey Ege

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KUPASI

Edremit’ten Faytoncu Şampiyon ile Körüktaşı’ndan Padişah Karaali

 

BURHANİYE DEVECİLER DERNEĞİ KUPASI

Burhaniye’den Karabora ile Ayvacık’tan Emre Reis

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ KUPASI

Kösk’ten İsa Bey ile Çan’dan Çobanoğlu Karayel

FESTİVAL KUPASI

Burhaniye’den Çılgın Hasan ile Ezine’den Köroğlu arasında gerçekleşti.

(Visited 3.566 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
Pin Share
0Shares

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Follow by Email