17 Mayıs 2022

Ondan Haberin Olsun

CHP BALIKESİR İL BAŞKANI SARI;GEREKÇE CUMHURBAŞKANINA HAKARET

Chp Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı artan elektirik fiyatlarını Ali Hikmet Paşa meydanında düzenlediği, İl Yönetim kurulu, Chp Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ve vatandaşların katıldığı basın açıklamasında bulundu.  Samsun’da Atatürk anıtına yapılan saldırıyı kınayarak sözlerine başlayan Serkan Sarı  Chp Balıkesir  il binasına asılan pankartın savcılık talimatıyla indirilmesine de tepki gösterdi. İl Başkanı Serkan Sarı sözlerine şöyle devam etti;

Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı yerde bulunan Onur anıtı’na yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Atamıza kimse ne el ve ne de dil uzatmaz. Korkuyorlar, korkacaklar, korksunlar.

Kuva-yi Milliye’nin Başkenti Balıkesir’den sesleniyoruz. Ne Atamızdan vazgeçeriz, Nede onun çizdiği yoldan.

Dün akşam Elektriğe gelen zamlara karşı tepkimizi göstermek üzere tüm Türkiye’de ve Balıkesir’de ilçelerimizde eş zamanlı olarak Genel Merkezimizden gelen talimat doğrultusunda il başkanlığımıza bir pankart astık. Aradan dakikalar geçmeden nöbetçi Cumhuriyet savcımızın talimatı ile pankartın kaldırılması ve el konulması amacı ile emniyet mensubu arkadaşlarımız il başkanlığımıza gelmişler. Bana haber gelmesi üzerine il başkanlığımıza gittiğimde Savcımızın resmî talimatına uygun olarak memur arkadaşlarımız ile karşı karşıya kalmamak adına pankartımızı teslim ettik.

Gerekçe Cumhurbaşkanına hakaret !

AKP iktidarını, hükümeti; sembolize eden Sarayın görselinin, pankartta olması nasıl Cumhurbaşkanına hakaret olarak sayılıyor. Peki şimdi bu pankartı indirdiniz Elektrik fiyatları inmiş mi oluyor ? Buradan AKP iktidarına ve onun temsilcilerine seslenmek istiyorum; “Faiz sebep enflasyon sonuçtur” tezi ile aldıkları yanlış kararların sonucunda son dakika değiştirilen TUİK Başkanına rağmen bile enflasyon düşmedi. Değişim bürokraside, bakanlarda değil artık iktidarda olması gerekiyor. AKP iktidarının daha fazla halkımıza zulüm yapmadan sandığı getirmesi ve halkımızın oyları ile gitmesinin zamanı geldi de geçiyor.

TUİK’e göre Yıllık Enflasyon % 48,7 , ENAG’a göre % 114,87 ( Enflasyon araştırma grubu)

TUİK’e göre Ocak ayı Enflasyonu %11,10, ENAG’a göre %15,52

Ama emekli maaşına yapılan zam sadece %25

Siz pankartlarımız ile uğraşacağınıza ekonomiyi düzeltmeye, fiyatları düşürmeye çalışsanız halkımıza daha büyük fayda sağlarsınız.

ELEKTİRİĞE ZAM ÜSTÜNE ZAM, HERŞEYE ZAM GENE ZAM !

Elektrik fiyatlarına yaptığınız %52- %127 arasında ki zamlar ile artık evlerde halkımız, ışıkları yakmaktan bile korkar oldu, uygulanan kademeli tarifenin 150 kilovat’tan 210 kilovata yükseltilmesi sanki bir müjdeymişcesine açıklanmasını şaşkınlıkla izledik. Elektriğe zamlar bu şekilde devam ederse halkımız evinde gazyağı ve mum yakmak zorunda kalacak. Siz geldiğinizde vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile elektrik kullanabiliyordu ama şimdi sayenizde mum ışığında oturmak zorunda kalacaklar.

Sanayicinin üretim için kullandığı ve her şeyin maliyetine yansıyan elektrik fiyatları %130 zamlandı, Organize sanayi bölgelerinde Doğalgaz’da kısıntısı, Elektrik kesintileri sonucunda sanayicilerimiz büyük mali yükün altında kalmıştır. Üretimi aksayan maliyetleri artan sanayici bu çöküşün sonrasında yaşanabilecek işten çıkarmalar ile emekçilerimiz işsizlikle, sanayicimiz iflas riski ile karşı karşıya kalacaktır.

Ticarethanelerde ise elektrik fiyatları % 130 zamlanarak küçük esnafımıza zam, zulüm, işkenceye dönüştü. Esnafımız bu zamların altında eziliyor, küçük esnafınız zor durumda! maliyetlerle baş edemiyor artık. İşyerlerindeki elektrikli aletleri kapatıyor, çaresizlik içinde ne yapacağını bilemiyor. Personelini işten çıkarıyor ailecek çalışarak bu krizi atlatmaya çalışıyor. Restoranlar, cafeler, mağazalar küçük esnaf iş yerlerini devretmek zorunda kalıyor, artık ekmek tekneleri yürümüyor.

 

Elektriğe, doğalgaza, benzine, pazara, markete gelen zamlar ile halkımız artık nefes alamaz duruma geldi. İşçimizin, emeklimizin daha maaş zamları cebine girmeden eridi, tükendi. Gençlerimiz umudunu yitiriyor, yurt dışına gidiyorlar, yurt dışı hayalleri kuruyorlar. Üniversite mezunu gençler aldıkları eğitimden bile vazgeçerek yurt dışında şöförlük, garsonluk, günlük işler yapmaya razılar. Gençlerimizin umutlarını, heyecanları, geleceklerini yok ettiniz. Ama hiç bir genç arkadaşım umutsuzluğa kapılmasın, AKP iktidarı gidecek, mutlu, huzurlu, refah içinde umut dolu bir Türkiye gelecek.

Her geçen gün yoksul ve fakir ihtiyaç sahibi insan sayımız artıyor. İnsanlar artık yardımlar ve destekler olmadan yaşayamaz duruma gelmiş durumda. Yazık değil mi benim güzel ülkeme ve bu güzel insanlara, vicdanınız hiç sızlamıyor mu? Zamlar vatandaşlarımıza Zulüm oldu. Halkımız kira Öder gibi Elektrik ve Doğalgaz faturası ödüyor, onu da zaten ödeyemiyor. Elektriğe ve Doğalgaza gelen zamlar iptal edilmeli, özellikle kış aylarında faturalardaki ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır dedi.

(Visited 26.670 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
Pin Share
0Shares

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Follow by Email