17 Mayıs 2022

Ondan Haberin Olsun

CHP’li Şahin, “Balıkesir Devlet Hastanesine Yine Bütçe Çıkmadı!”

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Yatırım Programında Balıkesir Devlet Hastanesi’nin 531 milyon lira olan proje tutarından 2022 yılı için sadece 8 milyon lira ayrıldığını belirterek, “400 yataklı Balıkesir Devlet Hastanesi 2017 yılından bu yana yatırım programında. Ancak bugüne kadar hastane inşaatı için bir çivi dahi çakılamadığını gördük. 531 milyon lira proje bedeli belirlenen proje için 2022 yılında toplam miktarın sadece %1,5’i ödenek olarak ayrılmış durumdadır. Böyle giderse Balıkesirliler bu hastanenin bittiği günü göremeyecekler.” dedi.

Maliyet Bir Yılda İki Kat Arttı

Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı Yatırım Programı’nda Balıkesir Devlet Hastanesi için 278 milyon lira ayrıldığını söleyen Şahin, bu yıl maliyetin 2 katına çıktığını söyledi. Şahin, “AKP iktidarının ekonomi politikalarında gösterdiği başarısızlığın faturasını vatandaşlarımız ödemeye devam ediyor. Geçen yıl 278 milyon liraya yapılabilecek olan hastanenin maliyeti bu yıl %90 artışla 531 milyon liraya çıkmış durumdadır. Normal şartlarda her geçen yıl ilerlemesi gereken süreç, sürekli olarak sekteye uğramaktadır. Geçen yıl proje tutarının %10’u kadar bütçe ayrılmışken, bu yıl yatırım programında belirtilen proje tutarının sadece %1,5’i ödenek olarak ayrılmış durumdadır. Bu şekilde devam ettiği taktirde Balıkesirliler bu hastanenin bittiği günü göremeyecekler. Öyle anlaşılıyor ki bu hastaneyi hizmete geçirmek CHP iktidarına nasip olacak.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Mart Ayını İşaret Etti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 2022 Yılı Sağlık Bakanlığı görüşmeleri esnasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Balıkesir Devlet Hastanesinin durumunu sorduğunu hatırlatan Şahin şunları söyledi; “ Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sayın Bakan Balıkesir Devlet Hastanesi’nin proje hazırlık çalışmalarının devam ettiğini, 2022 yılı Mart ayında ise ihalesinin gerçekleştirileceğini ifade etmiştir. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da konunun takipçisi olacak, Balıkesir Devlet Hastanesi’ni hemşerilerimizle buluşturmak için gereken girişimlerde bulunacağız. Pandemi sürecinde gözle görülür şekilde aksayan sağlık hizmetlerinin giderilmesi adına Balıkesirlilerin bu hastaneye şiddetle ihtiyacı vardır. Balıkesir’de vatandaşlarımızın sağlık hizmetine ulaşmakta yaşadıkları tüm mağduriyetlerin acilen çözüme kavuşturulmasını bekliyor, iktidar partisi Milletvekillerini bölge halkının taleplerine kulak vermeye ve hastane inşaatının bir an önce tamamlanması için göreve davet ediyorum.”

(Visited 1 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
Pin Share
0Shares

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Follow by Email