18 Mayıs 2022

Ondan Haberin Olsun

DSYB Başkanı Hasan Çetin;Üreticilerimiz Girdi Maliyetlerine Yenik Düştü!

DSYB Başkanı Hasan Çetin Ali Hikmet Paşa Meydanında düzenlediği ve ilçelerden çok sayıda üreticininde katıldığı basın açıklamasında;

”Göreve seçildiğimden bu güne başta basın olmak üzere her platformda sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi dile getirdim. Bugün üyelerimizle beraber sesimizi daha güçlü duyurmak için buradayız. Hepimiz zor günlerden geçiyoruz. Özellikle başta yem, elektrik ve mazot gibi girdi maliyetlerimizde ciddi oranda artışlar oldu. Bu artışlar karşısında süte yapılan zam yetersiz kaldı. Artan girdi maliyetlerine üreticilerimiz yenik düştü.

Bunun sonucunda inek ve düve kesimleri hız kazandı. Bu kesimlerin durması için yem süt paritesinin hayata geçirilip en az 1 litre süt ile 1,5 Kg yem alınması gerekir. Aksi halde üretim sürdürülemez. Ana olmazsa dana da olmaz. Biz gece gündüz yaz kış demeden 365 gün kesintisiz üretim yapanlar olarak emeğimizin karşılığını istiyoruz. Yaşadığımız zorluklar karşısında zarar etmeden üretim yapmak istiyoruz.

Ancak gelinen noktada bizler zararına üretim yapıyoruz ve her geçen gün küçülüyoruz ya da sektörden çıkıyoruz. Bu da ülkemizin 1-2 ay sonra ciddi süt ve et krizi yaşayacağının açık bir göstergesidir. Şayet bu yanlıştan dönülmez ise dişi hayvanlar kesilecek bugün istenilen fiyatın en az 2-3 katı bir fiyatı konuşuyor olacağız. Üretim faaliyetini bitiren yetiştiricilerimizi bir daha tekrarbu işe döndüremeyiz. Bugün hayvancılık ve tarımla uğraşanların yaş ortalaması 55 yaşın üstünde, buda bizler için ilerleyen yıllarda ciddi sorun teşkil edecektir.

Üretim yapabilmek için girdi maliyetlerimizin düşürülmesini istiyoruz. Yarın yem ve diğer girdi maliyetlerinin fiyatının ne olacağını bilmiyoruz. Bizler de yem sanayicisi ve süt sanayicisi gibi ürettiğimiz sütün ve etin fiyatını belirlemek istiyoruz. Aynı gemideyiz diyoruz fakat yükü hep biz üreticiler çekiyoruz. Yem ve süt sanayicisinin de elini taşın altına sokmasını istiyoruz. Ulusal süt konseyinde biz üreticilerin daha fazla söz sahibi olmasını istiyoruz. Konsey üyelerinin sadece 3’ü üreticileri temsil ediyor. Süt fiyatı belirlenirken biz üreticilerin ve birliklerin görüşü alınmıyor. Buda yanlış bir fiyat politikasının çıkmasına neden oluyor. Enflasyon yükselecek kaygısıyla sadece süt fiyatına baskı uygulanıyor. Ancak birçok gıda ürününün fiyat artışları da engellenemiyor.

Süt fiyatlarının artmasının önüne geçmenin tek yolu biz üreticilere yem alımlarında çuval başına destek verilmesi ya da yem fiyatların makul seviyelereçekilmesidir. Toprak Mahsulleri ofisinin vermiş olduğu arpa ve mısır yeterli gelmiyor. Tüm bunlarda yapılamıyorsa 1 TL olan Süt desteği arttırılmalıdır ve kısa zamanda üreticilerin hesabına yatırılmalıdır. Bizler artık her yeme zam geldiğinde ya da diğer girdi maliyetlerine zam geldiğinde sürekli süt fiyatlarında değişiklik beklemek istemiyoruz. Bunun bir sistem dahilinde her ay düzenlenmesini talep ediyoruz. Yem fiyatları baz alınarak parite kuralının uygulanmasını istiyoruz. Zarar etmeden, hayvanlarımızı kesmek ya da satmak zorunda kalmadan üretim yapmak istiyoruz.1 kg yemin fiyatı 6 TL, 1 kg süt ise şuan 4.70 TL, 1 Nisan itibariyle 5.70 TL olacak fakat bu fiyatın içinde nakliye ve soğutma bedeli var. Bunlar düşünce üreticimizin eline 5.20-5.40 TL arası bir para geçecek. Bin bir zorluklarla ürettiğimiz sütün fiyatı maalesef bizim üretim maliyetlerimizin altında kaldı.

Sonuç olarak;

  • Bizler üretime devam etmek istiyoruz.

  • İneklerin kesime gitmemesini istiyoruz.

  • Çocuklarımızın ve torunlarımızın süt içmesini istiyoruz.

  • Devletimizden bizi desteklemesini istiyoruz.

  • Desteklemelerin günün koşullarına uygun olmasını ve zamanında hesaplarımıza yatmasını istiyoruz.

Katılım sağlayan tüm üyelerimize ve basın mensuplarına canı gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah yetkililerimiz tez zamanda haklı taleplerimizi dikkate alırlar ve çözüm üretirler” dedi.

(Visited 12.487 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
Pin Share
0Shares

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Follow by Email