• BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61

Göz Göre Göre Geldi ! İliç Maden Faciasında 9 İşçi Kayıp

Siyanürle sızıntısı nedeniyle 2022 yılında 16 milyon 441 bin lira ceza kesilen Erzincan’daki Anagold Altın Madeni’nde siyanürlü toprak kaydı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın açıklamalarına göre 9 işçiye ulaşılamıyor.

GÜNDEM 13.02.2024 18:16:00 0
Göz Göre Göre Geldi ! İliç Maden Faciasında 9 İşçi Kayıp

Siyanürle sızıntısı nedeniyle 2022 yılında 16 milyon 441 bin lira ceza kesilen Erzincan’daki Anagold Altın Madeni’nde siyanürlü toprak kaydı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın açıklamalarına göre 9 işçiye ulaşılamıyor.

Erzincan İliç’te Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 2010 yılı aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni’nde bugün saat 14.30 sıralarında Eski Değirmen mevkiinde toprak kayması meydana geldi. 9 işçinin toprak altında kaldığı belirtildi. Daha önce siyanür sızıntısı ile gündeme gelen maden şirketine 16 milyon 441 bin lira ceza kesilmişti. Ruhsatı iptal edilmeye maden şirketinin 7,2 milyon dolarlık (209 milyon lira) vergi cezasının ise silindiği ortaya çıkmıştı.CHP HEYET GÖNDERDİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Erzincan İliç’te yaşanan felaketle ilgili 5 kişilik bir heyetin bölgeye gönderildiğini açıkladı. Özel Paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Erzincan İliç’te altın madeninde yaşanan felaketi kaygıyla ve dehşetle takip ediyoruz. Genel Başkan Yardımcılarımız Deniz Yavuzyılmaz, Gamze Taşcıer, Milletvekillerimiz Mustafa Sarıgül, Müzeyyen Şevkin ve PM üyemiz Baran Bozoğlu’dan oluşan parti heyetimiz bölgeye hareket etti. Göçük altında bulunan madencilerimize salimen ulaşılması tek temennimizdir.”

“SİYANÜRLÜ TOPRAK KAYDI”
İlhan Cihaner; ‘Siyanürlü toprak kaydı’ dedi. Cihaner kayan yerin siyanür barajı olduğunu söyleyerek, “Yüzlerce dönüm büyüklüğünde bir alandan bahsediyoruz. bu bir toprak kayması değil. burada devasa dağ büyüklüğünde bir siyanürün içi var o siyanürlü toprak kaymış durumda. siyanür barajı, siyanürün içinin tutulduğu o yığın kaymış durumda. bu sanki doğal bir toprak kayması gibi veriliyor. bunlar şimdi kontrolsüz bir alana dağıldı. bunun yaşanması kaçınılmazdı zaten. büyük bir çevre felaketi ve büyük bir emekçi katliamı tartışmasız” diye konuştu.

“YARGI KORUMASI SAĞLANDI”
Metalürji Mühendisi Cemalettin Küçük TELE1’e yaptığı açıklamada, “Tasarlanmış, planlanmış bir cinayettir bu. Katliam olarak algılanması lazım” dedi.

Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) yapılan açıklamada geçmiş yıllarda şirkete açılan davalara yargı koruması sağlandığı belirtilerek, “Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde siyanür ve sülfürik asit dağlarının çökmesi sonucu çok sayıda işçinin göçük altında kaldığı aktarılmaktadır. Geçmişte siyanür sızıntısı ile gündeme gelen madenin ruhsatı iptal edilmediği gibi kar hırsıyla kapasitesinin artırılması, TTB’nin de aralarında olduğu örgütlerin hukuk mücadelelerine karşın şirkete yargı koruması sağlanması; yaşanan faciaya açıkça davetiye çıkarmıştır. Gelişmeleri yakından takip ediyor, göçük altında kalan emekçilerin bir an önce sağ salim çıkarılmalarını umuyoruz” denildi.

“GELİYOR DEDİK GELDİ”
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) facia ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Erzincan İliç Çöpler Altın Madeninde yaşanan facia, göz göre geliyorum diyen bir faciadır. 6 Aralık 2023 tarihinde İliç’de açtığımız iki ayrı davanın bilirkişi keşfindeydik. 2. Kapasite artırımı için Bakanlığın verdiği ÇED olumlu kararı ve Açık ocak işletme genişletmesi için verilen ÇED gerekli değildir kararına karşı açtığımız davalardı. İliç Çöpler Altın Madeni işletmesi kapatılmalıdır ve rehabilite çalışmalarına başlanmalıdır dedik. Facia geliyor dedik… Facia geldi… Öncelikle işçilerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyoruz, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Teknik ekibimiz ile bölgeye gitmek üzere hazırlık yapıyoruz.”

“ORTADOĞUYU ETKİLEYECEK”
İliç Savunucusu Sedat Cezayirlioğlu  yaptığı açıklamada yaşanan felaketin Ortadoğu’yu etkileyeceğini belirterek, “Bu, Türkiye’nin iki büyük nehrinden biri. Fırat Nehir ve Barajı Karasu kolu. Bu baraj, Keban, Atatürk, Karkamış, Karakaya, Birecik barajlarını etkiliyor. Harran’ı besliyor. Ortadoğu’ya gidiyor. Ortadoğu’yu etkileyecek bir felaket yaşanıyor şu anda Türkiye’de.” ifadelerini kullandı.

4 SAVCI ATANDI
Adalet Bakanlığı olayla ilgili 4 savcının görevlendirildiğini söyledi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada, “Erzincan’ın İliç ilçesinde maden sahasındaki toprak kayması ile ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmış olup 4 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir”

“9 KİŞİDEN HABER ALINAMIYOR”
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada 9 işçiye ulaşılamadığını bildirerek, “667 işçiden 9’u kayıp” dedi.

“ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Erzincan ili İliç ilçesinde bulunan ve Anagold Madencilik’in ruhsat sahibi olduğu maden sahasında 13 Şubat 2024 saat 14:30’da toprak kayması meydana gelmiştir. Kayma sonucunda ilk tespitlere göre 9 maden çalışanına ulaşılamamaktadır. Bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir. Konuyla ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

“6 AMBULANS VE 2 UMKE TİMİ GÖREVLENDİRİLDİ”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 6 Ambulans ve 2 UMKE Timiyle medikal kurtarma ve acil sağlık hizmetinin görevlendirildiğini duyurdu. Koca, “Toprak altında olduğu düşünülen kişilere henüz ulaşılamadı. Allah bu ve benzeri tüm afetlerden korusun” dedi.

ÇALIŞMA BAKANI “HEYELAN” DEDİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan faciayla ilgili 3 başmüfettiş ve 1 müfettişin görevlendirildiğini açıkladı. Işıkhan’ın açıklaması şöyle:

“Erzincan’ın İliç ilçesindeki madende meydana gelen heyelan nedeniyle büyük üzüntü yaşıyoruz. Heyelan altında kalan işçilerimizin sağ salim kurtarılması en büyük temennimizdir. Devlet olarak tüm imkânlarımızla sahadayız. Kazayı araştırmak üzere Bakanlığımıza bağlı 3 Başmüfettiş ile 1 müfettiş görevlendirilmiş olup, gerekli incelemeler yapılacaktır. Maden işçilerimize, kıymetli ailelerine ve Erzincanlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

“9-12 KİŞİYE ULAŞILAMADIĞI SÖYLENİYOR”
Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, “Göçük değil heyelan olduğu söyleniyor. Şu anda 9-12 kişiye ulaşılamadığı söyleniyor. Heyelan altında kaldı diyemiyoruz gelmeyen de olabilir” dedi.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA
Öte yandan Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı:

“Anagold Çöpler Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz. Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi. Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Şeffaflık ilkemiz kapsamında gerekli merciler ve kamuoyunu gelişmelerle ilgili sürekli bilgilendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

AFAD’DAN AÇIKLAMA
AFAD’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün saat 14.00 sıralarında Erzincan ilimiz İliç ilçesinde bir maden ocağında toprak kayması meydana gelmiş olup göçük altında vatandaşlarımız olduğu bilgisi alınmıştır. Olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerimizden personel sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz.”

“FELAKETE YOL AÇTILAR”
Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ toprak kaymasının meydana geldiği madenin daha önce kapatıldığını söyleyerek, “Bu madeni Zafer Partisi geçici olarak kapattırmıştık. Sonra yine açtılar. Bu felakete yol açtılar” paylaşımını yaptı.


VALİ USTAOĞLU, GENÇ SPORCULARLA SPOR YAPTI

KAZDAĞI ORMANLARI JANDARMAYA EMANET

BALIKESİR BALLARI, LONDRA ULUSLARARASI BAL ÖDÜLLERİ’NE DAMGASINI VURDU

PİRİNA FABRİKASINDA YANGIN

HALKIN BAŞKANI HALKIN YANINDA

TARİHİ ÇINARALTI ÇAY BAHÇESİ YENİDEN AÇILDI

Altıeylül’de Aquatlon Heyecanı Yaşanıyor.

Üniversite öğrencisi kuryeyi öldüren sanığa 24 yıl hapis

BURHANİYE BELEDİYESİ’NDEN BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SEMİNERİ

ALTINOLUK’UN TARİHİ ÇINARALTI ÇAY BAHÇESİ YENİDEN AÇILIYOR

BAŞKAN AKIN, ÇİFTÇİLERİN MAĞDURİYETİNİ GİDERDİ

BURHANİYE BELEDİYESİ’NDEN SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUKLARA DESTEK

“BORÇLU VE İCRALIK VATANDAŞ SAYISI ARTIYOR”

BALIKESİR’DE UYUŞTURUCU OPERASYONU: 4 ŞAHIS TUTUKLANDI

BAHÇAVAN: “ALAMANYA’DAN OĞLUM GELECEK İTFAİYEYİ BOŞALTIN”

Büyükşehir’den Milli Sporculara destek

TÜRK KARASULARINA İTİLEN 14 DÜZENSİZ GÖÇMEN VE 13 ÇOCUĞU KURTARDI

EDREMİT BELEDİYESİ’NİN 2025-2029 STRATEJİK PLANI HAZIRLANIYOR

BALIKESİR İÇİN KRİTİK DEPREM UYARISI

ATLI JANDARMALAR, PLAJLARIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAK

CHP’Lİ BELEDİYE DEMEK TASARRUF DEMEK HİZMET DEMEK

BÜYÜKŞEHİR’DEN, MAHALLELER ARASI FUTBOL TURNUVASINA DESTEK

AYVALIK’TA MAKYAJ DEĞİL, HİZMET ZAMANI

GÖNEN’DEKİ YANGINDA MADDİ ZARAR 4 MİLYON LİRA

DEDEDEN TORUNA ÜÇ KUŞAK DONDURMACI

BALIKESİR’DE 107 DOKTOR KEP ATARAK MEZUN OLDU

KYZİKOS ANTİK KENTİ’NDE 2024 KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

ALTIEYLÜL’DE GENÇLER YAZ TATİLİNİ BOŞ GEÇİRMEYECEK

SREBRENİTSA KATLİAMI'NDA HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI

SINDIRGI’DA KİRAZ ŞENLİĞİ

Yükleniyor

PİRİNA FABRİKASINDA YANGIN

Üniversite öğrencisi kuryeyi öldüren sanığa 24 yıl hapis

BALIKESİR’DE UYUŞTURUCU OPERASYONU: 4 ŞAHIS TUTUKLANDI

TÜRK KARASULARINA İTİLEN 14 DÜZENSİZ GÖÇMEN VE 13 ÇOCUĞU KURTARDI

ATLI JANDARMALAR, PLAJLARIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAK

GÖNEN’DEKİ YANGINDA MADDİ ZARAR 4 MİLYON LİRA

BANDIRMA VE EDREMİT’TE UYUŞTURUCU OPERASYONU

TRAKTÖR KAZASINDA 1 KİŞİ ÖLDÜ

FETÖ/PYD FİRARİSİ YAKALANDI

BALIKESİR’DE KORKUTAN YANGIN

BURHANİYE BELEDİYESİ’NDEN BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SEMİNERİ

BURHANİYE BELEDİYESİ’NDEN SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUKLARA DESTEK

BURHANİYE KENT KONSEYİ BAŞKANI HASAN METİN OLDU

FESTİVALDE ÜRÜNLERİNİ TANITTILAR

BURHANİYE BELEDİYESİ YAZ KURSLARI BAŞLADI

ÖREN’DEKİ YEŞİL ALAN HALKIN KULLANIMINA AÇILDI

BURHANİYE'DE KADINLAR BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

ÖREN PLAJI’NDA METAL KALINTILAR TEMİZLENDİ

BURHANİYE’DE EMARÇEBB TOPLANTISI 

BURHANİYE BELEDİYESPOR’DA YENİ KURUL ÜYELERİ BELLİ OLDU

Altıeylül’de Aquatlon Heyecanı Yaşanıyor.

ALTIEYLÜL’DE GENÇLER YAZ TATİLİNİ BOŞ GEÇİRMEYECEK

PARKTA BULDUĞU PARALARI AMİRLERİNE TESLİM ETTİ 

SOSYAL ALANLAR ELDEN GEÇİRİLİYOR

Başkan Şehirli’den Kurban Bayramı Mesajı

ALTIEYLÜL BELEDİYE BAŞKANI HAKAN ŞEHİRLİ: “BÜYÜK USTAYI ESERLERİYLE ANDIK”

Altıeylül’den Kurban Kesim Hizmeti

Üniversiteler Yamaç Paraşütü için Altıeylül’de Buluşuyor

Hasan Avcı Ateşi Tüm Altıeyllül’ü Sardı!

Altıeylül’de Park Sorununa Kalıcı Çözüm, Yeraltı Otopark Projesi

GÜNAYDIN

“TÜİK, YAPTI YİNE YAPACAĞINI”

AYTEKİN: "KOLTUK MİLLİYETÇİLERİNİ UYARIYORUZ"

Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı'ndan YKS Mesajı

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı: Emeklinin Maaşları Bayram Öncesi Ödensin

BİZCE DE DEVLET YALAN SÖYLEMEZ!

CHP’li Yılmaz, 31 Mart Sonrası Yaptıkları Çalışmaları Anlattı Partimizi Birinci Parti Yapacağız

CHP’li Sarı’dan Meb’in ‘Mezuniyet Genelgesi’ne Tepki: Evlatlarımızın Sevinçlerine Engel Olmayın

Türkiye HavancIlıkta İthalatçı Ülke Oldu, Et Fiyatı 24 Kat Arttı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den İYİ Parti’li Çömez’e Yönelik Sert Sözler: “Bir muhtar kadar oy aldı, ileri geri konuşuyor”

BATO BAŞKANI KULA, YENİ VERGİ PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ

Balıkesir’de Mayıs Ayında 2 Bin 735 Konut Satıldı

Marmara OSB’de Altyapı Büyük Ölçüde Hazır

Kuzey Ege’deki Otellerde Doluluk Oranı Yüzde 70’i Aştı

Zeytin Üreticilerinden Jandarmaya Teşekkür

Balıkesir’de Nisan Ayında 88 Milyon Dolarlık İhracat Yapıldı

İspanyol zeytincilerden Türk Zeytinyağına Tam Not

Marmara OSB Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Akar Basın İle Buluştu

SDF Group’tan Bandırma’da Dev Yatırım...

Başkan Ahmet Akın Suda İndirim Sözünü Tuttu

Liseli Gençler Sundukları Projeleri İle Göz Kamaştırdı

117 Projeye Onay

Balıkesir’de eşeklerden embriyo transferi yapıldı

Genç Bilim Adamları ’Deneyap Proje Şenliği’nde Buluştu

BAÜN Veteriner Teşhis ve Analiz Laboratuvarına Çalışma İzni

BAÜN’lü Öğrencilerden Eskişehir’e Teknoloji Ziyareti

Milli Savuma Üniversitesinden Balıkesir MYO’a Eğitim Materyali

Balıkesir Üniversitesi, İHA Eğitimi Verecek

Apple, Sahte Apple Watch aksesuarlarına karşı uyardı

AnTuTu'nun Kasım Ayı En Hızlı Apple Cihazları Listesi

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.