17 Mayıs 2022

Ondan Haberin Olsun

YÜCEL YILMAZ TOPAL ÖRDEK!

AW014781

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,İstanbul belediye seçimleri sonrasında Ekrem İmamoğlu için “Çoğunluğu bizde. Şu anda hâlâ her şey devam ediyor. Öyle de olsa, bunlar neye dönmüş biliyor musun, bunlar topal ördek” ifadeleri kullanmıştı. Şimdi TOPAL ÖRDEK vakası Balıkesir de de oluştu.

Susurluk Belediye Meclisi’nin Şubat Ayı Olağan Toplantısında AK Partili İbrahim Dürmüş’ün meclis üyeliği oy çokluğuyla düşürüldü. Aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi de olan İbrahim Dürmüş’ün yerine Susurluk Belediye Meclis üyesi olarak yine AK Parti’den başka bir ismin geleceği, mevcut İYİ Partili meclis üyesi Mehmet Çetin’in de Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gideceği öğenildi. Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesiyle Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de dengeler değişecek.

 

2021 yılı içerisinde 16 olağan ve 1 de olağanüstü meclis toplantısının yarıdan fazlasına katılmayan AK Partili Meclis Üyesi İbrahim Dürmüş’ün meclis üyeliği yapılan oylamayla düşürüldü. Meclis toplantısında savunması alınan İbrahim Dürmüş’ün meclis üyeliğinin düşürülmesine İYİ Parti ve CHP’liler evet, AK Parti ve MHP’li üyeler ise ret oyu kullandı. Yapılan oylamada oy çokluğuyla İbrahim Dürmüş’ün üyeliği düşürülmüş oldu.

 

İBRAHİM DÜRMÜŞ’ÜN YERİNE  MEHMET ÇETİN GELECEK!

Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney başkanlığında dün düzenlenen Belediye Meclisi’nde AK Partili üye İbrahim Dürmüş’ün üyeliği düşürüldü. Kendisi de mecliste olan Dürmüş yapılan oylama sonucunda 10’a karşı 6 oyla üyeliği düşürülmüş oldu. Dürmüş’ün yerine AK Parti’denbaşka bir isim Susurluk Belediye Meclis üyeliğine getirilecekken İYİ Parti’li Mehmet Çetin’in de Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gideceği belirtildi.

 

SAVUNMASI YETERLİ GÖRÜLMEDİ
Susurluk Belediye Meclisi’nin Ocak ayı meclis toplantısında İYİ Partili Ömer Öztürk’ün verdiği önergenin görüşüldüğü Şubat ayı meclisinde İbrahim Dürmüş’ün meclis üyeliği düşürüldü. Dünkü meclis toplantısında İbrahim Dürmüş’ün verdiği savunma okundu. Savunmanın yeterli görülmemesi sonrasında yapılan oylamada 10 meclis üyesi Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesinden yana oy kullanırken, 6 üye de düşürülmemesi yönünde oy kullandı. Meclis üye sayısının salt çoğunluğunun arandığı oylama şartları yerine getirildiğinden Dürmüş’ün üyeliği oy çokluğuyla düşürüldü.

“BÜYÜKŞEHİR’DE DENGELER DEĞİŞİYOR
AK Parti Susurluk Belediye Meclis Üyesi İbrahim Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesinin ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de dengeler değişti. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP’nin sayısal üstünlüğü kalkarken, CHP, İYİ Parti ve Bağımsız üyelerin sayısal üstünlüğü gerçekleşti. Buna göre Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti 44, CHP 30, İYİ Parti 15, MHP 1 ve Bağımsızlar 3 üyeyle temsil edilecek. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınacak kararlarda ise bağımsızların oyu belirleyici olacak. Cumhur İttifakı olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 45 üye bulunurken, Millet İttifakı ise 45 üye yer almış olacak. Alınacak kararlarda 3 meclis üyesi belirleyici rol oynayacak. Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki bağımsız üyelerin durumların bakıldığında CHP’den ihraç edilmesine rağmen Millet İttifakı’na yakın olan Cengiz Dikici, Bandırmalı bağımsız üye Basri Ersan Kırbaş ve İvrindi Bağımsız Üyesi Raşit Günhan’ın oyları belirleyici olacak. Nisan ayı meclisinde yapılacak seçimlerde Millet İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekilliği ile Büyükşehir belediye Encümeni ile komisyonları alabileceği bağımsız üyelerin oylarıyla belli olacak.

NE OLMUŞTU

04.01.2021 tarihinde Susurluk meclisinde dengeleri değiştirecek bir önerge verilmişti. İYİ Parti meclis üyesi Ömer Öztürk’ün verdiği önergede;

SUSURLUK BELEDİYE MECLİS BAŞKANLIĞINA
Meclis Başkanlığına 5393 sayılı belediye kanunu 29. maddesinde özürsüz ve izinsiz olarak arka arkaya 3 birleşim günü veya 1 yıl içinde yapılan toplantıların yarısına katılmayan üyenin üyeliğinin düşmesine, savunma savunulduktan sonra üye tam sayısının salt çoğunluğuyla karar verildi denilmektedir. 24.12.2021 tarihli ve 6270 sayılı verdiğim dilekçe ile ilgili tarafıma verilen resmi yazıda Susurluk belediyesinin 27.12.2021 tarihi ve e_9856897_622.03_4946 sayılı meclis huzurunun hazırun cetveli incelendiğinde görüldüğü üzere meclis üyesi İbrahim dürmüş 2021 yılı içinde yapılan 16 birleşiminin 8’ine katılmamış. Aynı yıl 10 veri olağan 1’i olağanüstü toplantı gerçekleşmiş olup 12 toplantının 6’sına katılmamıştır. Belediye meclisinin çalışma yönetmenin tanımlı başlıkları 4. maddesinde birleşim meclisin birbiri içinde oturumların tamamıdır. Oturumun bir birleşimin ara ile bölmen kısımlarının her biridir. Toplantı meclisin bir ay içinde yaptığı birleşimlerin tamamıdır. 11 olağan 1 olağanüstü yapılan toplantının 6’sına katılmayan İbrahim Dürmüş’ün meclis üyeliğinin 5393 sayılı belediye kanunun 29. maddesine göre savunması alınarak ve tam sayısının salt çoğunluğu ile karar verilip düşünülmesine saygılarımla arz ederim denilmekte. Ak Parti gurubu Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde bir üyesini kaybetti.

Susurluk Meclisine İbrahim Dürmüş’ün yerine Ak Partili yedeği geliyor buraya kadar her şey normal. Karışıklık bundan sonra başlıyor. Normal ilçe belediye meclis üyelerinin yedeği var. Ancak Büyükşehir Meclis üyesi ise en çok oyu alan ve sıradaki meclis üyesi görevlendiriliyor.
Türkiye’de ilçe belediye meclislerinde de Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinde olduğu gibi D’Hondt sistemi kullanılsa da bir fark var. Belediye meclis üyesi aday listeleri oluştururken asil adaylar ve yedek adayların yanında ayrıca kontenjan adayları listeleniyor. Asil adaylar partinin belediye meclisi oy oranına göre sırayla mecliste yer bulabilirken, kontenjan adayları sadece partilerinin belediye başkan adayı seçilirse seçiliyorlar. Fakat belediye başkan adayı seçilince partisinin tüm kontenjan adayları doğrudan seçilmiş oluyor. Seçim sonuçlanınca, D’Hondt sistemi uygulanmadan önce, belediye başkanlığını kazanan partinin kontenjan adayları kazanmış sayılıyor ve geri kalan meclis üyelikleri D’Hondt’a göre dağıtılıyor.
İlçe belediye meclisleri oluştuktan sonra büyükşehir belediye meclisleri de ABD başkanlık seçimlerindekine benzer bir sistemle oluşturuluyor. Bu duruma göre önümüzdeki günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi meclisinde Ak Parti grubunda karar alması zorlaştı.

Balıkesir Büyükşehir Meclisinde Akp nin 45,Chp nin 30,İYİ Partinin 14,Mhp nin 1 Bağımsızlar ise 3 kişi ile temsil ediliyordu. Buna göre Akp den 1 kişinin üyeliği düşünce 44 kişi kaldılar. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde Cumhur İttifakı Akp 44+Mhp1=45 ,Millet İttifakı Chp 30+İYİ Parti 15=45 üye sayısına sahip.

Yine millet ittifakında seçilmiş 3 üye ise bağımsız olarak siyaset hayatına devam ediyor. Bir çok Oylamada bağımsız üyelerden Raşit Günhan ve S.Cengiz Dikici Akp aleyhinde oy kullanıyordu. Dengeleri değiştiren ise İYİ Parti saflarından seçilerek istifa eden Bandırma Meclis Üyesi Basri Ersan Kırbaş’ın oyu dengeleri belirliyordu

Mecliste Çoğunluğu kaybeden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı  Yücel Yılmaz Topal Ördek oldu.

.

(Visited 41.840 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
Pin Share
0Shares

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Follow by Email