18 Mayıs 2022

Ondan Haberin Olsun

YÜCEL YILMAZ’DAN İKİ AYLIK ŞİRKETE 9 MİLYONLUK İHALE

YÜCEL YILMAZ YİNE SAYIŞTAY DENETİMİNE TAKILACAK

 

2 aylık şirkete 9 milyonluk ihale verilmiş!

AKP’li Yücel Yılmaz idaresindeki Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, 28 Şubat 2022 tarihinde “Yol Yapım Bakım ve Onarım Çalışmalarında Kullanılmak Üzere Bitüm Temini ve Nakli İşi” başlığında bir ihale açtı.

 

 

 

 

 

 

Kamu ihalelerinde “istenmeyeni eleme aracı” olarak kullanıldığı gerekçesiyle tartışılan pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ihale kapsamında üç şirket doküman satın alırken tek şirket teklif sundu. Teklifleri değerlendiren idare, Bütas Asfalt Nakliyat Limited Şirketi ile 7 Mart’ta el sıkıştı.

Şirket ile belediye arasında 9 milyon 620 bin TL’lik sözleşme imzalandı. Belediyeden 9 milyon 620 bin TL’lik ihaleyi alan şirketin ortağı AKP İstanbul Arnavutköy Belediye Meclisi Üyesi Hamza Balkaya, Sabri Güleryüz ve Balıkesir’li Hüseyin Kılıççıoğlu olduğu anlaşıldı. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre ihaleyi kapan şirket, 17 Ocak 2022 tarihinde kuruldu.

 

Yani kuruluşunun üzerinden daha iki ay bile geçmemişken bu ihaleyi aldı. Biri Balıkesir’de olmak üzere üç ortağın kurduğu şirketin kuruluş sermayesi ise 300 bin TL. Hamza Balkaya’nın babası Nasrullah Balkaya da bir önceki dönem Arnavutköy Belediyesi’nde AKP’li üye olarak görev yapmıştı.

 

USULSÜZLÜK VAR!

Kamu İhale Kanununa göre ise yapılan ihale limitlerin çok da üstünde. Kamu ihale kanunun 21 (b)Maddesine göre  Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumunda acil durumlar için ihale yapılabiliyor. Yapılacak bu ihalenin de belirtilen  3.709.717 TL-  6.673.409 TL arasında %10u aşılabilir durumda. Hem Limit aşılmış durumda, hemde yeterlilik belgesi, finansman bilgisi, iş bitirme belgesi gibi evraklarında eksik olduğu bildirildi. Ulusal basın’ada düşen konu, Önümüzdeki günlerde müfettişlerin inceleme başlatıp başlatmayacağı da merak konusu. Sayıştay raporuna takılacak bir ihale. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı zor durumda bırakacak bu ihale konusunda kamuoyuna da bir açıklama yapması bekleniyor.

(Visited 43.250 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
Pin Share
0Shares

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Follow by Email